Page 1 of 2

IR-mottagare

Posted: Thu 01 Dec 2011, 21:44
by Thomas
Jag har ställt in att ett antal lampor som skall tändas i tio minuter vid signal från ir-givaren mha gruppschema. Detta fungerar utmärkt i det fallet att lamporna är avstänga innan, dvs lamporna tänds och släcks då tio minuter har passerat sedan senaste signal från IR-givaren.

Om lamporna däremot är satta till ex. 30% mha schema innan IR-givaren ger signal så blir de först tända(50%) men sedan tyvärr släckta då tio minuter har passerat istället för att återgå till ursprunget 30%. Går detta att ställa in så att synkronisering sker efter att gruppkommandot har körts?

(Jag vill inte synkronisera alla periodiskt eftersom jag även använder väggbrytare etc)

Re: IR-mottagare

Posted: Sat 03 Dec 2011, 16:18
by Micke N
Om jag förstått rätt så har högre dimnivå prioritet över lägre.

Re: IR-mottagare

Posted: Sun 04 Dec 2011, 18:27
by Thomas
Micke N wrote:Om jag förstått rätt så har högre dimnivå prioritet över lägre.
ok


Frågan är eg. om det sker en synkronisering mot servern efter gruppschemat är slut? och/eller ifall det går att ställa in att så sker?

Re: IR-mottagare

Posted: Sun 04 Dec 2011, 20:36
by Thomas
Hittade förklaring här, http://www.switchking.se/sv/faq/42-oevrigt. Jag hade kombinerat mina enheter lite olämpligt då jag i vissa fall har delade koder mellan enheterna och i andra fall unika koder.

Re: IR-mottagare

Posted: Sun 04 Dec 2011, 22:33
by SweVictor
Thomas wrote:Hittade förklaring här, http://www.switchking.se/sv/faq/42-oevrigt. Jag hade kombinerat mina enheter lite olämpligt då jag i vissa fall har delade koder mellan enheterna och i andra fall unika koder.
Hmm... Väldigt spännande! (antar du menar under rubriken "Vad händer när jag kombinerar ett enhetsschema med ett gruppschema styrt av regler?")

Jag har försökt lista ut lite hur det funkar i kombinationen av scheman, men detta innebär alltså att senast satta state / uppfyllda regel har företräde? Eller har jag fel? Och vad händer om flera gruppscheman uppfylls samtidigt? Är det högsta dimnivå som gäller då?

/Victor

Re: IR-mottagare

Posted: Sun 04 Dec 2011, 22:59
by Martin
SweVictor wrote:Jag har försökt lista ut lite hur det funkar i kombinationen av scheman, men detta innebär alltså att senast satta state / uppfyllda regel har företräde? Eller har jag fel? Och vad händer om flera gruppscheman uppfylls samtidigt? Är det högsta dimnivå som gäller då?
Högsta "giltiga dimmernivå" vinner (där "giltig" innebär att en regel är uppfylld eller att schemat inte är kopplat till någon regel).

Om du har flera dimmernivåer som inträffar exakt samtidigt i olika gruppscheman, typ "Schema 1: Dim 10% kl 08:00", "Schema 2: Dim 20% kl 08:00" och "Schema 3: Dim 50% kl 08:00" och varken "Schema 1", "Schema 2" eller "Schema 3" är styrda av regler så kommer enheten att dimmas 50% kl 08:00.


Se nedan för korrigering...

Re: IR-mottagare

Posted: Sun 04 Dec 2011, 23:03
by SweVictor
Martin wrote:Högsta "giltiga dimmernivå" vinner (där "giltig" innebär att en regel är uppfylld eller att schemat inte är kopplat till någon regel).

Om du har flera dimmernivåer som inträffar exakt samtidigt i olika gruppscheman, typ "Schema 1: Dim 10% kl 08:00", "Schema 2: Dim 20% kl 08:00" och "Schema 3: Dim 50% kl 08:00" och varken "Schema 1", "Schema 2" eller "Schema 3" är styrda av regler så kommer enheten att dimmas 50% kl 08:00.
Ok... Men om Schema 1 istället skulle sätta "Dim 10% kl 08:10" skulle lampan dimmas till 50% 08:00 och 10% 08:10?

/Victor

Re: IR-mottagare

Posted: Mon 05 Dec 2011, 11:54
by Martin
Får rätta/förtydliga lite eftersom det har förändrats lite längs med vägen på grund av en buggfix.
  • Om en enhet är knuten till ett eller flera scheman utan regler och har flera olika dimmernivåer knutna till _exakt_ samma klockslag finns ingen prioritet när det gäller dimmernivå. Vilken nivå som gäller har att göra med vilken post (i Switch Kings databas) som Switch King hittar först.
  • Om en enhet är knuten till ett eller flera scheman utan regler och har flera olika dimmernivåer men knutna till olika klockslag - 10% kl 08:00, 20% kl 08:10 etc - så kommer Switch King att dimma vid den tid som är angiven; 10% kl 08:00, 20% kl 08:10 etc...
  • Om en enhet är knuten till gruppscheman med regler men med olika dimmernivåer vid olika dimmertider, och där det finns två "kolliderande" dimmervärden vid samma tid så vinner högsta dimmernivån.
Exempel för sista punkten:

Code: Select all

Tid                           08:00     08:10     08:20     .....     14:00
Schema 1 (regelstyrt)        Dim 50%-----------------------------------Off
Schema 2 (regelstyrt)                  Dim 20%-------------------------Off
Om reglerna är uppfyllda för båda schemana vid 08:20 så kommer enheten att vara dimmad till 50%.
Om enbart regeln för Schema 2 är uppfylld kommer enheten att dimmas 20%.
Om ingen regel är uppfylld kommer enheten att vara av.

Re: IR-mottagare

Posted: Mon 05 Dec 2011, 15:04
by SweVictor
Martin wrote:Får rätta/förtydliga lite eftersom det har förändrats lite längs med vägen på grund av en buggfix.
...
Toppen! Tack för förtydligandet! Bara för att att verifiera
* "På" tolkas som "100%", dvs det högsta möjliga dimmervärdet?
* Skapar man ett schema med en regel som alltid är uppfylld kommer man få ett definierat beteende och slippa hålla koll på vilket som kommer först i databasen?

/Victor

Re: IR-mottagare

Posted: Mon 05 Dec 2011, 15:34
by Martin
SweVictor wrote:* "På" tolkas som "100%", dvs det högsta möjliga dimmervärdet?
Ja.
SweVictor wrote:* Skapar man ett schema med en regel som alltid är uppfylld kommer man få ett definierat beteende och slippa hålla koll på vilket som kommer först i databasen?
Är det någon speciell anledning att du måste lösa det på detta sätt? Har du väldigt många scheman med olika dimmernivåer kopplade till en och samma enhet?