Page 1 of 1

Schema har ej effekt

Posted: Thu 02 Jan 2014, 19:16
by davvelito
Tjena,

installerade switchking för några dagar sedan och manuellt fungerar det utmärkt att styra min enheter i hemmet. Däremot har jag problem med att få enheter att stängas av enligt det gruppschema jag har satt upp.

Om jag stänger av alla enheter manuellt och sedan väljer "All by schedule" (vid en tidpunkt då schemat säger att enheterna ska vara påslagna) så sätts enheterna igång. Har jag däremot enheterna manuellt inställda på off och därefter väljer "All be schedule" (vid en tidpunkt då schemat säger att enheterna ska vara avslagna) så sätts enheterna inte igång. Det betyder att samtliga enheter som är berörda av gruppschemat fortfarande har grön indikator i switchking (det har alltså inte men kommunikationen i sig att göra).

Bifogar tre skärmdumpar. Fråga gärna om ytterliggare info eller skärmdumpar krävs.

Min setup är: RPI (wheezy) + tellstick duo + telldusd + switchking server (körs mha mono i debian wheezy).

Tack på förhand.

Re: Schema har ej effekt

Posted: Fri 03 Jan 2014, 09:24
by davvelito
Tänkte bara komplettera med att skriva att det igår fungerade efter att jag för tredje gången tog bort gruppschemat och sedan skapade ett nytt. Gjorde ingenting annorlunda så jag har tyvärr inget givande att meddela.