Jag trycker på widgeten och såfort jag släpper när jag valt hur mycket jag vill dimma kommer det upp en ruta om att tvinga avstängning.
Testat detta flera gånger och alltid samma resultat.
Om man trycker på widgeten direkt igen efter att man tvingat avstängningen fryser det hela launchern och jag måste trycka på Hus eller bakåtknappen för att komma ifrån det.
Återkommer med mer så fort jag hittar något.
Android-klient 1.10
Klient 1.10.0.5
Server 1.10.0.10 (db 1.9)
Telldus Center 2.0.4
HTC Desire HD 2.2.1, Go Launcher EX.
Även testat på en HTC HD Mini med HTC Aria/Gratia-rom, Go Launcher med samma fel.
Måste även säga att jag är grymt nöjd med hur det nya gränssnittet blir! Tack!
Andra funderingar, jag har en grupp som bara är dimbara enheter i. Inne i appen blir det då ett dim-reglage när man trycker på gruppen, i widgeten blir det På/Av. Är antagligen bara en miss.
Undrar också om man kunde ha en Ja/Nej fråga på att visa texten under flikarna så man kan få mer plats till vad man egentligen vill åt.
Loggan för alternativet Enligt schema finns inte heller så som i programmet på datorn, kanske kommer senare?
Saknar även lite mer högupplösta bilder, gör så mycket på helhetsintrycket av appen, de känns lite suddiga nu.
Mycket nu men det är kul att få den så snygg och bra som möjligt tycker jag

Mvh Jakob