Page 1 of 1
Switch King med väderstation?
Posted: Tue 09 Aug 2011, 08:36
by lasse-hifi
Hej, jag undrar om det är någon som använder Switch King tillsammans med en väderstation för att kunna läsa av tex. utetemperatur?
Finns det någon väderstation som kan skriva värden till en fil som kan läsas av SwitchKing som extern källa, eller hur funkar det?
Jag har kollat på väderstationen WP1400 som säljs på många ställen tex. Clas Ohlson, någon som använder denna?
Re: Switch King med väderstation?
Posted: Tue 09 Aug 2011, 11:01
by Martin
Vet att det finns användare som använder väderstationer som är kopplade till en PC och där stationen skapar en textfil som Switch King kan läsa in.
Ett annat sätt är att använda 1-wire, men i och med att Tellstick Duo gör sitt intåg snart så är det - beroende på vilka stationer som Telldus implementerar stöd för - troligtvis möjligt att hämta in data trådlöst direkt till Switch King.
Re: Switch King med väderstation?
Posted: Tue 09 Aug 2011, 15:03
by lasse-hifi
Det låter intressant att ni ska implementera Tellstick Duo. Jag kör med Dovado 4GR just nu men kommer troligtvis byta till ett datorsystem med Switch King, Tellstick Duo och en väderstation. Blir mycket roligare då!
Hoppas det finns någon här på forumet som kör väderstation och Switch King idag och kan berätta hur det funkar.
Re: Switch King med väderstation?
Posted: Sun 02 Oct 2011, 20:30
by Blackgoby
Köpte en väderstation på teknikmagasinet
http://teknikmagasinet.se/db.pl?tf=prod ... tnr=340662 i somras och har kört den tillsammans med gratisprogrammet Cumulus
http://sandaysoft.com/products/cumulus en tid. Detta fungerar utmärkt och eftersom det går att exportera data i form av xml-filer så testade jag att koppla detta till Switchking och det funkar perfekt.
Nu ska jag bara se om jag hittar någon praktisk användning

... misstänker att det blir en temperaturstyrning till bilvärmaren om någon månad.
Re: Switch King med väderstation?
Posted: Mon 03 Oct 2011, 18:41
by lasse-hifi
Tack, precis det svar jag ville ha

Då blir det nog ett inköp, den finns även på Clas Ohlson har jag sett.
Re: Switch King med väderstation?
Posted: Tue 04 Oct 2011, 22:47
by nixi
Kan meddela att min Oregon RMR202 fungerar bra med Telldus Duo.
Jag hittade en länk till någon som säljer den. Jag köpte min på Mediamarkt för 1-2 år sedan.
http://www.safecast.se/sv/artiklar/rmr2 ... meter.html
Hoppas på att min andra från Otio ska fungera också.