Windows Home server
Posted: Fri 04 Feb 2011, 18:11
En fråga går det att lägga in programmet på Home server och hur gör jag då ?
Kraftfull och enkel lösning för hemautomation
http://www.switchking.se/Forum/
Jo men dom tog bort Drive Extender teknologin så nu blir varje hårddisk en separat enhet om man inte själv sätter upp och underhåller RAID. Och RAID är långtifrån lika lätt att använda, bygga ut och underhålla som Drive Extender teknologin i WHS v1Rhodin wrote:Jepp. Jag kör också WHS! Fungerar kanonbra!
Såg att det är en ny version av WHS på gång snart (Windows Home Server 2011)
MVH Peter
Frågan är vad man ska ha WHS till då... Detta är ju detta som gör WHS riktigt användbart och enkelt att använda och därmed vettigt att använda, utöver möjligheten till automatisk backup förstås (som man kan lösa på annat sätt).bunker wrote:Jo men dom tog bort Drive Extender teknologin så nu blir varje hårddisk en separat enhet om man inte själv sätter upp och underhåller RAID. Och RAID är långtifrån lika lätt att använda, bygga ut och underhålla som Drive Extender teknologin i WHS v1![]()
![]()
Precis, WHS största fördel är/var Drive Extender som gjorde det hysteriskt lätt att lägga till och ta bort diskar och hantera duplicering av filer.Martin wrote:Frågan är vad man ska ha WHS till då... Detta är ju detta som gör WHS riktigt användbart och enkelt att använda och därmed vettigt att använda, utöver möjligheten till automatisk backup förstås (som man kan lösa på annat sätt).
Snarare huvudet...Martin wrote:"Någon" har skjutit sig i foten...
Ett tips är att verifiera att brandväggen är korrekt konfigurerad.Robert wrote:Hej,
Jag försökte nu installera Switch King på min WHS, men det gick inte så bra.
1. Jag har installerat Telldus Center (V 2.04)
2. Jag har installerat Switch King Sever (nyaste versionen)
3. Jag har installerat Switch King Klient
När jag startar klienten kommer det upp ett felmeddelande som säger: Could not find Tellstick software. Please make sure it's installed before you run this application!.
Vad kan jag ha gjort för fel? Det verkar lite konstigt med det här meddelandet. Borde jag inte få upp ett fönster där jag skall välja vilken server jag vill ansluta till?
Försöker jag ansluta med en klient på en annan dator står det istället: Switch King kunde inte ansluta till servern.
Jag är tacksam för all hjälp jag kan få!
Mvh
Robert